Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs tikšanās laikā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) priekšsēdētāju un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadību pārrunājis jautājumus saistībā ar aktuālo situāciju apkures sezonā pašvaldībās.
“Pēc LPS sniegtās informācijas secināms, ka šajā apkures sezonā situācija ar apkures tarifiem katrā pašvaldībā ir atšķirīga. Pašvaldībās, kuras ir rīkojušās proaktīvi un modernizējušas siltumapgādes sistēmas, globālais elektroenerģijas un dabasgāzes cenu pieaugums siltuma tarifus neietekmē. Taču ir virkne pašvaldību, kur cenu lēciens ir liels, kā rezultātā arī strauji ir pieauguši mājsaimniecību rēķini par apkuri. Tāpēc kopā ar pašvaldībām ir svarīgi meklēt mērķētu atbalsta risinājumu tām mazaizsargāto sabiedrības grupām, kurām straujie tarifa pieaugumi var radīt sociāla rakstura problēmas. Vienlaikus pašvaldībām ir jādomā ilgtermiņā, lai saviem iedzīvotājiem varētu nodrošināt prognozējamas komunālo rēķinu izmaksas,” norāda ekonomikas ministrs.
SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola informēja, ka no š.g. 1. oktobra situācija ir mainījusies, jo kurināmā cenu izmaiņas ir lielas un atsevišķās pašvaldībās tarifi ir palielinājušies. Siltuma uzņēmumi, kas noslēguši ilgtermiņa līgumus par kurināmā piegādi, cenas pieaugumu šobrīd neizjūt. Vienlaikus tie siltuma uzņēmumi, kuri līgumus par kurināmā piegādi izvēlējušies slēgt uz neilgu termiņu, energoresursu, jo īpaši gāzes, sadārdzinājumu izjūt un turpinās izjust atbilstoši tirgus tendencēm, kas likumsakarīgi noved pie tarifu pārskatīšanas un to sadārdzināšanās.
Arī LPS padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš tikšanās laikā norādīja, ka straujais elektroenerģijas un dabasgāzes cenu piegums atsevišķās Latvijas pašvaldībās ir radījis kritisku situāciju, prognozējot ļoti strauju pieaugumu apkures rēķiniem šajā sezonā, kas radīs papildu slogu daudzām mājsaimniecībām, kuras rēķinus apmaksāt nespēs.
Ekonomikas ministrs informēja, ka valdība jau ir apstiprinājusi palielinātu atbalstu mazaizsargāto iedzīvotāju grupām elektrības rēķinu apmaksai jau sākot ar šā gada novembri. Un šobrīd kopā ar pašvaldībām un citām atbildīgajām iestādēm ir jādomā par mērķētu atbalstu mazturīgām mājsaimniecībām arī apkures rēķinu segšanai.
“Kā objektīvu atbalsta risinājumu siltumenerģijas tarifu pieauguma rezultātā rādītās enerģētiskās nabadzības riska mazināšanai Ekonomikas ministrija piedāvā noteikt sabiedrībai pieņemamā siltumenerģijas tarifa slieksni jeb mediānu. Balstoties uz mediānas vērtību, sadarbībā ar pašvaldībām un atbildīgajām iestādēm sociālajos jautājumos ir jāizstrādā finansiāls atbalsta mehānisms, lai daļēji segtu siltumenerģijas izmaksas maznodrošinātām sabiedrības grupām vietās ar paaugstinātām siltumenerģijas cenām,” norāda Jānis Vitenbergs.
Tikšanās laikā ekonomikas ministrs aicināja arī pašvaldības, kurās ir novērots straujš apkures cenu kāpums, domāt par siltumapgādes sistēmu modernizāciju. Nākamajā Eiropas Savienības struktūrfondu plānošanas periodā Ekonomikas ministrija ir paredzējusi finansējumu 56,5 miljonu eiro apmērā atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanai un energoefektivitātes paaugstināšanai centralizētajā un individuālajā siltumapgādē un aukstumapgādē, kas būs būtisks atbalsts siltumapgādes modernizācijai un zaļā kursa īstenošanai.
1 425 skatījumi