No 9. februāra līdz 6. aprīlim Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29A, būs skatāma XXV starptautiskajam masku tradīciju festivālam veltīta latviešu tradicionālo masku izstāde “Masku skapis”, kuras ekspozīciju veidos 20 maskoti tēli.
Būs apskatāmas tādas zināmākās maskas kā miežvilks, budēlis, nāve, dzērve, lācis, kaza un citi tēli. Izstādē ikviens aicināts iepazīties ar latviešu kultūras seno tradīciju, masku nozīmi un masku festivāla pirmsākumiem.
“Masku skapis” patiesībā radies jau aptuveni pirms diviem gadiem Limbažu pusē, kur, pateicoties “Kalna Bluķu” māju saimnieka Jura Rudzīša iniciatīvai, vienā no savas saimniecības ēkām – senā lauku rijā – viņš piedāvāja uzglabāt Latvijas Folkloras biedrības latviešu tradicionālo masku kolekciju, kurai nebija rastas piemērotas telpas pastāvīgai glabāšanai. Nu “Masku skapis” uz kādu brīdi savas durvis vēris Vecrīgas sirdī.
Maskošanās ir viena no senākajām latviešu tradīcijām, kas aptvēra laiku no vēla rudens līdz pavasarim, kulmināciju sasniedzot ap ziemas saulgriežiem. Maskas veidoja no dabas materiāliem, veciem apģērba gabaliem un lietām, kas vairs nekalpoja ikdienas vajadzībām. Cilvēki devās no mājas uz māju, dejodami, dziedādami, izspēlēdami rotaļas, lai nodrošinātu auglību un svētību, lai aizbiedētu ļauno. Maskošanās ir logs uz viņsauli.
Ar izstādes atklāšanu tiks atklāts arī Starptautiskais masku tradīciju festivāls, kurš šogad tiek rīkots Viļānos un ar īpašu programmu tiek sagaidīta festivāla 25. gadadiena.
Starp galvenajām masku tradīciju festivāla norisēm vienmēr ir masku darbnīcas, masku grupu ciemošanās lauku sētās, grupu izrādes iekštelpās, individuālo masku izrādīšana. Arī festivālā būs vērojama kāda daļa no “Masku skapja”. Uz tikšanos “Masku skapī”!
Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas folkloras biedrību. Īpašs paldies biedrības valdes priekšsēdētājam, masku festivālu organizatoram Andrim Kapustam un LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošajai pētniecei, monogrāfijas „Maskas un maskošanās Latvijā” autorei Aīdai Rancānei.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00. Ieejas maksa 1,00 EUR
1 312 skatījumi