Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Septembrī sāksies Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 kulminācijas notikumi

Biennāle šogad pievēršas realitātes arheoloģijai!

No 7. līdz 26. septembrim Rīgā norisināsies starptautiskā laikmetīgās mākslas notikuma Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) 2020 kulminācijas pasākumi. Ar daudzveidīgu izstāžu, diskusiju, simpoziju un meistarklašu programmu biennāle šogad pievēršas realitātes arheoloģijai, pētot gan pagātnes slāņus, gan arī mūsdienu digitālā laikmeta mantojumu un tā ietekmi uz mūsu uztveri, domāšanu un attēlu kultūru kopumā.

Pandēmijas izraisīto apstākļu dēļ arī biennālei nācās mainīt programmas norises laiku un vairākas izstādes jau pakāpeniski atklātas kopš maija beigām. Tomēr organizētājiem ciešā sadarbībā ar partneriem ir izdevies saglabāt visu norišu spektru, centrālos notikumus koncentrējot septembrī un pilno biennāles programmu izvēršot līdz pat novembra sākumam Rīgā un Daugavpilī.

RFB 2020 šogad, veidojot programmu, vērš uzmanību uz to, ka attēls kā viens no informācijas nesējiem mūsdienās lielā mērā ir zaudējis savu dokumentāli reprezentējošo funkciju, tā vietā iegūstot bezgalīgu nozīmju un realitāšu radīšanas brīvību. Cenšoties orientēties tik daudzu līdzās pastāvošu realitāšu sistēmās, nākas apgūt arī jaunas vizuālās lasītprasmes. Kā mēs uztveram un pieredzam realitāti mūsdienās, kad fiziskās un digitālās realitātes nošķīrums ir kļuvis neskaidrs un komunikācijā dominē vērtību un realitāšu plurālisms? Šos jautājumus katrs no savas perspektīvas aktualizē vairāk nekā 60 biennāles dalībnieku no 13 valstīm. Jāatzīmē, ka vairāki, tostarp starptautisku atzinību un balvas ieguvuši mākslinieki, darbus radījuši tieši Rīgas Fotogrāfijas biennālei 2020.

No 7. līdz 26. septembrim notiks RFB 2020 kulminācijas notikumi

No 12. septembra Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” būs skatāms RFB 2020 centrālais notikums – divas starptautiskas izstādes – “Ekrāna ēra II: Ainava” un “6 x 6 / 36” . Izstādes “Ekrāna ēra II: Ainava” kuratores ir Inga Brūvere (LV) un Marīe Šēvolda (Marie Sjøvold, NO). Izstāde turpina jau 2018. gadā aizsākto izstāžu ciklu “Ekrāna ēra” par to, kā tehnoloģiju laikmets iespaido un maina mūsu uztveri, domāšanu, ikdienas dzīvi un komunikāciju. Izstādē arī tiek vērsta uzmanība uz tradicionālo glezniecības žanru transformācijām digitālajā vidē, šogad pievēršoties ainavas žanram un tam, kā ir mainījusies mūsu izpratne par ainavu. Izstādē piedalās starptautisku atzinību guvuši mākslinieki Rikards Aleksandešsons (Richard Alexandersson, SE), Tuomo Rainio (Tuomo Rainio, FI), Eva Stenrama (Eva Stenram, SE), Kristina Olleka (Kristina Ollek, EE) & Kerts Vīarts (Kert Viiart, EE), Mārtiņš Ratniks (LV), Marena Dagnija Jūella (Maren Dagny Juell, NO), Sveins Fannars Juhanssons (Sveinn Fannar Jóhannsson, NO) , Santa France (LV), Emilija Škarnulīte (Emilija Škarnulytė, LT).

Savukārt franču kuratora Žana Lika Sorē (Jean-Luc Soret, Collectif NUNC, FR) izstādi “6 x 6 / 36”, kas būs apskatāma Intro zālē, var raksturot kā kabatas izstādi viedtālruņiem. Projektā realizēta apvienības Nunc iecere izlūkot jaunas digitālās izdevējdarbības formas un jaunu pieeju izstāžu norisei pieļauj iespēju apvienot ekspozīciju un publikāciju. Tās ne tikai asociējas viena ar otru, bet saplūst vienotā formā – piezīmju grāmatiņā, ko var ielikt kabatā vai somā. Lasītājs var iepazīties ar piedāvātajiem darbiem, kā arī izmantot uzlīmes, lai veidotu savu personīgo izstādi privātā telpā (piemēram, dzīvojamā istabā vai virtuvē) vai publiskā vietā (piemēram, uz sienas, reklāmas stenda, sabiedriskajā transportā utt.). 6 x 6 / 36 piedāvā alternatīvu tradicionālajiem muzeju kodiem, attālinoties no ‘baltā kuba’ sistēmas un pazīstamām meditācijas metodēm. Radot alternatīvas saiknes starp mākslas darbu, subjektu un objektu, “6 x 6 / 36” attīsta jaunu pieeju izstādes, izplatīšanas un uztveres jēdzieniem.

Tajā pašā nedēļā atklāsim vēl vairākas biennāles izstādes. No 7. septembra pieturvietās Rīgā būs apskatāms Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 un Latvijas Fotogrāfijas muzeja aizsāktā pētījuma rezultāts – mākslas intervences pilsētvidē “(Ne)redzamās autores”. Tas ir veltīts nezināmajam vai, drīzāk, neredzamajam Latvijas kultūras mantojumam, paplašinot skatījumu par pagātnes notikumiem caur sieviešu pieredzes prizmu un pievēršoties sieviešu fotogrāfu darbam Latvijā 20. gadsimta pirmajā pusē. Projekta kuratore ir Šelda Puķīte (LV).

No 10. septembra Galerijā ISSP būs apskatāma mākslinieka Andreja Strokina (LV) personālizstāde “Kosmiskās skumjas” – vizuāla dienasgrāmata un eksperiments ar nolūku privātu pieredzi padarīt par publisku. Apvienojot impulsu tūlītēji dalīties ar attēlu sociālajos tīklos un blāvi zilganus, graudainus filtrus, sērija reflektē par mūsdienu digitālās paaudzes nostalģiju pēc analogā laikmeta. Izstādes kuratore ir Evita Goze (LV). Savukārt grāmatnīcā un barā “Bolderāja” arī no 10. septembra varēs iepazīties ar mākslinieces Ingrīdas Pičukānes (LV) darbiem personālizstādē “Moostes pastkartes”. Humoristiskais pašterapijas fotoprojekts ir tapis kā veltījums ķermeņa pozitīvismam un seksīgumam. Izstādes kuratore – Šelda Puķīte (LV).

10. septembrī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā aicinām uz Fotogrāfijas arheoloģijas fonda (PL) pārstāves Martas Pšibilo (Marta Przybylo, PL) lekciju “Pieredzot matēriju: Par darbu ar fotogrāfijas arhīviem”. Viņa stāstīs par fonda pieredzi, mērķiem, izaicinājumiem, mēģinājumiem iegrožot haosu un psiholoģiskiem sadarbības aspektiem ar arhīvu īpašniekiem, kā arī par mūsdienu mākslinieku darbiem, kas radīti Fotogrāfijas arheoloģijas fonda kolekcijas iespaidā. Lekcija notiek fonda darbiem veltītās RFB 2020 izstādes “Ja tu mani aizmirstu” ietvaros, kas no 20. augusta jau skatāma skatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstādes kurators ir Adams Mazurs (Adam Mazur, PL).

Līdz pat septembra beigām piedāvāsim arī plašu izglītības programmu. 12. septembrī Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” būs iespēja piedalīties simpozijā “Galamērķis nav vieta”. Simpozijs pulcēs sešus Eiropas pētniekus, kuri runās par fotogrāfiju, tās teoriju un patiesīgumu. Simpozija dalībnieku vidū Ulrika Ferma (Ulrika Ferm, FI), Mari Līsa Medisone (Mari-Liis Madisson, EE), Adams Mazurs (Adam Mazur, PL), Marko de Mutīss (Marco de Mutiis, CH), Nēme Lops (Neeme Lopp, EE) un Baiba Tetere (LV). Simpozija kurators – mākslas kritiķis un vēsturnieks Indreks Grigors (Indrek Grigor, EE).

Piedāvāsim arī vairākas diskusijas, tostarp par kultūras festivālu lomu mūsdienu pilsētvidē un nākotnes vīzijām postinterneta laikmetā. Būs iespēja apmeklēt arī lekcijas, meistarklases jauniešiem ar māksliniecēm Ingrīdu Pičukāni (LV) un Līgu Spundi (LV). 26. septembrī rīkosim biennāles “Kino sestdienu” kinoteātrī “Kino Bize”, kas pievērsīsies realitātes un fikcijas attiecībām, aicinot uz šī gada biennālē aktualizētajām tēmām paraudzīties caur kino prizmu. Biennāles izglītības programmas vadītāja ir Elīna Ķempele (LV).

Savukārt oktobrī un novembrī apmeklētājus gaida noslēdzošie Rīgas Fotogrāfijas biennāles notikumi.


1  879 skatījumi