Gaidot Teātra dienu, 18. martā plkst. 18.00 Rakstniecības un mūzikas muzejs, Pulka ielā 8, pasākumu ciklā “Melomānu salons” aicina uz sarunu vakaru “Acīm neredzamais teātris”.
Sarunu ar latviešu komponistiem, vairāku teātra mūzikas izrāžu autoriem, Raimondu Paulu un Juri Vaivodu, vadīs latviešu žurnālists, Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētājs Ojārs Rubenis.
Bieži mūzika teātra izrādēs liekas pašsaprotama, tāpēc reti aizdomājamies, kā tā ir tapusi un vai tā ir tapusi speciāli konkrētajai izrādei. Teātrī nozīme ir katrai intonācijai, katrai skaņai, sevišķi tām, kas veido izrādes emocionālo pasauli. Nereti mūzika paliek prātā ilgāk nekā pati izrāde, reizēm pat sāk savu patstāvīgu dzīvi ārpus teātra skatuves. Rodas jautājums – kāpēc? Vai tā ir izrādes kopējā aura, kas apvij muzikālo materiālu, vai arī tā ir unikālā aktiera balss, vai pati melodija? Kas rada šo paliekošo efektu? Teātrī mūzikas funkcijas ir dažādas, sākot ar visas izrādes pamatu, piemēram, kā tas ir operas vai baleta izrādēs, līdz niansētām skaņu pasāžām, kas aizpilda skatītāju iztēles vakuumu brīžos, kad ne dramaturģija, ne režija nespēj pateikt to, ko spēj mūzika.
1 033 skatījumi