Lai uzlabo tehnisko palīglīdzekļu saņemšanas iespējas cilvēkiem ar invaliditāti, piemēram, riteņkrēslu un iespēju to individuāli pielāgot savām vajadzībām, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izskatīšanai Saeimā nodevusi grozījumus “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā”.
Likumprojekta “Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā” izstrādes mērķis ir uzlabot situāciju tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanā, izveidojot sistēmu, kurā personas pašas, izslēdzot valsts noteiktu starpnieku, varētu izvēlēties savām funkcionēšanas spējām atbilstošāko tehnisko palīglīdzekli, saņemot no valsts atbilstošu kompensāciju.
Likumprojektā paredzēts, ka tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu no 2019. gada 1. janvāra nodrošinās Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija. Līdz šim to darīja “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”. Plānots, ka kompensācijas mehānisms stāsies spēkā no 2020. gada.
Tāpat likumprojektā paredzēts noteikt piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta kā papildus ienākumu veidu, kuru neņem vērā, novērtējot klienta materiālos resursus. Plānots arī pilnveidot no psihoaktīvām vielām atkarīgo personu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saturu, papildinot pakalpojuma saņēmēju loku. Tiks precizēts arī deleģējums attiecībā uz personām ar onkoloģiskām slimībām, kurām ir tiesības saņemt psihosociālo rehabilitāciju. Plānots arī veikt grozījumus attiecībā uz sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saturu un organizāciju personām ar funkcionāliem traucējumiem, kurus nodrošina Sociālās integrācijas valsts aģentūra.
Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča uzsver, ka nepieciešamība uzlabot tehnisko palīglīdzekļu saņemšanas nosacījumus bija nobriedusi jau sen, tādēļ šie grozījumi “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā” ir ļoti svarīgi un cilvēkiem ar organisma funkciju traucējumiem sniegs vairākus ieguvumus. “Pirmkārt, izmaiņas nodrošinās iespējas pašiem izvēlēties savām vajadzībām, savai veselības situācijai funkcionāli atbilstošākos tehniskos palīglīdzekļus, piemēram, ratiņkrēslu. Otrkārt, tiek radīts atbilstošs kompensācijas mehānisms, kas būs ļoti nozīmīgs atbalsts daudziem cilvēkiem,” uzsver Barča.
Foto: Saeimas kanceleja
2 012 skatījumi