Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Par Saeimas atlaišanu savākti jau vairāk nekā 38 tūkstoši parakstu

Sabiedrība aktīvi iestājas par savām tiesībām!

Par Saeimas atlaišanu līdz šim parakstījušies vairāk nekā 38 tūkstoši iedzīvotāju. Parakstu vākšana ilgs līdz 2020. gada 14. novembrim.

Kopš piektdienas, 15. novembra, kad sākās parakstu vākšana 13. Saeimas atsaukšanas ierosināšanai, par šo iniciatīvu portālā “Latvija.lv” parakstījušies jau vairāk nekā 38 800 cilvēku.

Par nepieciešamību atlaist Saeimu līdz šim izteikušies jau vairāki politiķi un Latvijā atpazīstamas personas, tostarp arī mediķi plāno pieprasīt Saeimas atlaišanu, ja likums par finansējuma palielināšanu veselības aprūpei netiks pildīts.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris norāda, ka ar piedalīšanos parakstu vākšanā jebkuram Latvijas iedzīvotājam būs iespēja paust savu attieksmi par to, vai viņš vēlas dzīvot tiesiskā valstī, kurā tiek nodrošināta kvalitatīva veselības aprūpe.

Arī jurists Aivars Borovkovs uzskata, ka šobrīd ir pamats Saeimas atlaišani. “Tā politika pēdējos gados ar dažādām metodēm mediķiem dara ļoti pāri. Šobrīd tā situācija, ka Saeima mediķus ir apčakarējusi, ir absolūts pamats Saeimas atlaišanai,” uzskata Borovkovs.

Tikmēr Saeimas deputāts Ivars Zariņš (S) publiskajā telpā atzinis, ka runa ir nevis par to, kādi cilvēki būs Saeimā, bet par to ar kādu atbildību viņi dara šo savu darbu. “Diemžēl esošajā situācijā pie mums politiskā atbildība nestrādā. Un vienīgais veids, kā iedarbināt šo te politisko atbildības principu, ir caur vēlēšanām. Un tas ir tas, ko sabiedrība ir sajutusi,” norādīja Zariņš.

“Katrs mēģinājums diskreditēt parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu tikai pievieno jaunus parakstus. Katrs “varas” un tās līdzskrējēju izteiktais vārds, katrs komentārs tāpat. Arogance vairs nav nepieciešama,” uzskata Saeimas deputāts Didzis Šmits.

Savukārt Ventspils mērs Aivars Lembergs norādījis, ka neviena Saeima līdz šim nav tik brutāli un nihilistiski vērsusies pret tiesiskumu kā to ir izdarījusi 13. Saeima. “Tie, kas ir pie varas, neteiks, ka viņus vajag atlaist. Turklāt visām šim partijām ir nokritušies reitingi, līdz ar to var prognozēt, ka viņu rezultāts vēlēšanās būtu stipri vājāks, īpaši Kaimiņam, Bordānam un neapšaubāmi arī Nacionālajai apvienībai, jo viņi ir pagūlušies apakšā zem varas baudas sloga un zaudējuši savu tēlu,” pauda Lembergs.

Arī politologs Jurģis Liepnieks nav slēpis atbalstu Saeimas atlaišanai, norādot, nekad Latvijas politikā nav melojis tā kā šī Saeima. “Nekad valdībā nav bijuši tāda līmeņa cilvēki kā Petraviča, Šuplinska utt. Tie, kas domā, ka nebūs par ko balsot, varēs vēlreiz nobalsot par tiem pašiem,” piebilda Liepnieks.

Par 13. Saeimas atlaišanu sabiedrība sākusi iestāties pēc tam, ka valdība apstiprinājusi valsts budžetu, kurā nav izpildījusi pērn pieņemto lēmumu par veselības aprūpes nozares finansējuma palielināšanu par 120 miljoniem eiro – tā vietā mediķiem atvēlēti vien 60 miljoni eiro. Lai notiktu referendums par Saeimas atlaišanu, par to gada laikā jāparakstās vienai desmitajai daļai vēlētāju jeb 155 000 cilvēku.

Parakstīties par šo iniciatīvu vēlētāji varēs 12 mēnešus elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu. Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Foto: Saeimas kanceleja


2  170 skatījumi