Izskatot grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, Saeimas vairākums atbalstīja atbildīgās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšlikumu, kas paredz no 7. maija atvērt ēstuvju ārtelpas pakalpojumu sniegšanai apmeklētājiem.
90 Saeimas deputātiem balsojot par Saeima atbalstīja likumu pārejas noteikumu papildināšanu ar jaunu punktu šādā redakcijā, nosakot, ka no 2021. gada 7. maija sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem atļauts, ievērojot Ministru kabineta noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem, sniegt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus ārtelpās.
Līdzīgus priekšlikumus uz otro lasījumu bija iesniedzis gan Ivars Zariņš (S), kurš pauda, ka “ar šo priekšlikumu mums kopīgiem spēkiem, gan deputātiem no opozīcijas, gan no koalīcijas, kopīgi ir izdevies uzlauzt šo valdības mazspējas un bezatbildības ledu, kurā tie paši mokās un smok, un smacē visu Latvijas sabiedrību.”
“Pretēji tam, kā to mēģina iegalvot visdažādākie eksperti, kuri balstās uz realitātē atrautiem teorētiskiem pieņēmumiem, šis priekšlikums nevis palielinās, bet samazinās inficēšanās riskus. Un šāds risinājums jau sen bija jāpieņem. Un tam ir vairāki iemesli. Tie ir tik uzskatāmi, ka jebkurš loģiski domājošs un realitātē dzīvojošs cilvēks, saprastu un atbalstītu šādu priekšlikumu. Proti, tātad teorija, tas, kas mums tiek izmisīgi stāstīta teorija no vis dažādākiem ekspertiem, kad pieaugs inficēšanās riski, ja atļaus cilvēkiem ēst uz terasēm. Uz terasēm, kurās šis ēdināšanas pakalpojums būtu sniegts atbilstoši epidemioloģiskajām prasībām, tiem ierobežojumiem, ko izstrādājis pats Ministru kabinets. Izstrādājis un apstiprinājis,” norādīja Zariņš.
“Ja tiek aizliegts šāds pakalpojums, ko dara cilvēki, kuri ir nopirkuši šo ēdienu? Viņi vienkārši apsēžas blakus šīm terasēm, turpat draudzīgi, cieši uz soliņa, labākajā gadījumā un ēd šo savu maltīti, vai arī apstājas apkārt pie sava auto bariņā un ēd šo savu maltīti. Un Tas vēl tanī labākajā gadījumā. Ļoti bieži ir tā, ka cilvēki vienkārši iekāpj savā auto un sēž tur, slēgtā telpā un ēd savu maltīti. Tas nozīmē, ka pēc būtības ar šādu liegumu, ir radīti tieši lielāki inficēšanās riski nekā tie būtu, ja cilvēki maltīti savu ēstu uz terasēm. Tas ir viens, ļoti šaurs aspekts, bet ļoti praktisks. To es varu teikt kā cilvēks, kurš vairākas nedēļas speciāli, pirms iesniegt šo priekšlikumu, praktiski ir novērojis šo situāciju un arī runājis ar cilvēkiem. Otra lieta ir tāda, ka šādā veidā, dodot iespēju cilvēkiem atrasties vairāk pie dabas, kaut kur kustēties, atrasties svaigā gaisā, mēs stiprinām cilvēku imunitāti, tādā veidā samazinām šos infekcijas riskus,” sacīja politiķis.
“Mūsu valdība pieiet pēc principa kādu savulaik nodefinēja jau Josifs Staļins “nav cilvēku – nav problēmu”! Tādā veidā viņi cer risināt visas problemātikas, bet patiesībā sanāk tieši otrādi, jo, ja jūs bailes cenšaties nosegt ar saviem aizliegumiem visu cilvēku esības laukumu, tad nu cilvēkiem taču kaut kur jāpaliek. Jūs viņiem neatļaujiet atrasties ārtelpās, tad viņi ēdīs, socializēsies iekštelpās, tātad, kas būtu bijis pareizi nevis bailēs censties mukt no šiem riskiem, viņus visus kaut kur ignorēt, bet tieši otrādi – vadīt šos riskus,” sacīja Zariņš.
Vienlaikus premjerministrs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) norādīja, ka Saeimā skatītie ierobežojumu atvieglojumi nav saskaņoti ar valdību.
2 459 skatījumi