Tā saucamās “Brexit” sarunas ir iegājušas finiša taisnē – Lielbritānijas valdība atbalstījusi vienošanās projektu par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), kas nozīmē, ka jau šomēnes varētu notikt dokumentu parakstīšana.
Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja paziņojusi, ka kabineta locekļi pēc vētrainām debatēm piekrituši viņas saskaņotajam vienošanās projektam par izstāšanos no ES. “Esmu stingri pārliecināta, ka izstāšanās vienošanās ir labākais, ko bija iespējams panākt,” žurnālistiem pie Dainigstrītas desmitā nama norādīja Meja.
Tagad šis projekts jāapstiprina arī Lielbritānijas un dalībvalstu nacionālajiem parlamentiem, kā arī Eiropas Parlamentam.
Zināms, ka līdz ar līgumu, izdevies atrisināt arī Ziemeļīrijas un Īrijas robežproblēmu. Uz robežas netiks izvietoti muitas posteņi vai citi šķēršļi, taču nesniedz komentārus, kā plānots nodrošināt preču un iedzīvotāju kontroli starp abām valstīm.
Dokumentā arī paredzēts 21 mēnesi ilgs pārejas periods pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka nākamā gada 29. martā, kura laikā Apvienotajai Karalistei būs jāievēro ES tiesību normas. Saskaņā ar tā dēvēto sarunu direktīvu Lielbritānijai šajā laikā būs jāturpina ievērot ES tiesību normas gluži tāpat kā citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Izņēmums būs tikai tas, ka britu politiķi un diplomāti vairs nevarēs piedalīties kopīgo Eiropas lēmumu pieņemšanā.
Lielbritānija, izstājoties no ES, samaksās aptuveni 39 miljardus mārciņu (45 miljardus eiro).
Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers paziņojis, ka Lielbritānija un Eiropas Savienība tagad ir gatava nākamajam sarunu solim un tam tiks organizēts “Brexit” samits.
Kā zināms, Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 2019. gada marta beigās. Pārejas periods sāktos no 29. marta un ilgtu gandrīz divus gadus – līdz 2020. gada 31. decembrim.
Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons
3 589 skatījumi