Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Latvijas kinoteātros sāk rādīt simtgades filmu “Tēvs Nakts”

Pirmizrādes viesiem būs iespēja arī satikties ar filmas veidotājiem un aktieriem!

Režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma, kas top Nacionālā kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, pirmizrādi piedzīvos 25. oktobrī “Kino Citadele / Forum Cinemas”. Biļešu tirdzniecība jau sākusies, un pirmizrādes viesiem būs iespēja arī satikties ar filmas veidotājiem un aktieriem.

Režisora Dāvja Sīmaņa jaunā filma “Tēvs Nakts” stāsta par 20. gadsimta Latvijas vēstures notikumiem, par kuriem radušās daudzas vēsturiskas interpretācijas un mīti, kas vēl aizvien tiek izplatīti un izmantoti politikai, neļauj “sadzīt vecām brūcēm” un raisa bailes, liek uzdot jautājumus un meklēt atbildes, liek runāt izvairīgi.

Latvija 20. gadsimtā ir pieredzējusi vairākus politiskus, militārus konfliktus un bijusi iesaistīta notikumos, kas vēlāk ieguva gadsimta traģēdijas apzīmējumu. Uz šo vēsturisko notikumu fona drosme nepakļauties ļaunumam un glābt līdzcilvēkus ir pamats lepnumam par cilvēkiem mūsu vēsturē, kurus nu jau dēvējam par varoņiem un visu laiku drosmīgākajiem latviešiem. Ar vienu Latvijas varonīgākajiem cilvēkiem – Žani Lipki, kura dzīvesstāsts atspoguļots Dāvja Sīmaņa filmā Tēvs Nakts –, iepazīsimies jau pavisam drīz. “Ebreju iznīcināšana Rīgā ir viena no 20. gadsimta traģēdijām, kurā Latvija bija ierauta. Pretošanās šādos vēstures pagrieziena punktos kļūst par drosmes un varonības ekvivalentu. Filma Tēvs Nakts uzdod nemainīgi aktuālo jautājumu par pretošanos ļaunumam, cilvēcisku izvēli un spēju saglabāt normālību,” vēsta filmas režisors Dāvis Sīmanis.

Rīgas strādnieks Žanis Lipke, kurš kopā ar savu sievu Otrā pasaules kara laikā izglāba vairāk nekā 50 ebrejus, ir viens no cilvēkiem, kura dzīvesstāsts, realizēts filmā, ļauj ieraudzīt 20. gadsimta notikumu sarežģītību, novērtējot to Latvijas cilvēku drosmi, kuri nepakļāvās, bet rīkojās. Filma ir balstīta uz patiesiem vēsturiskiem notikumiem, kas Rīgā norisinājās Vācija okupācijas laikā – 1941. gada vasarā un rudenī.

Filma dod iespēju ielūkoties sarežģītajos Otrā pasaules kara notikumos un ieraudzīt cilvēka individuālās izvēles iespēju, kas pastāv vienmēr, arī visgrūtākajos apstākļos; iespēju būt cilvēcīgam. Tēvs Nakts veidotāji atgādina, ka civiliedzīvotāju stāsts kara apstākļos ir arī tēma, par kuru Latvijā maz runāts. Filma ir stāsts par cilvēcisku varoņdarbu, kas veidojies no reālas dzīves izpratnes un tīri cilvēciskas iejūtības.

“20. gadsimta vēstures konsekvences attiecībā uz Latviju un tās iedzīvotāju likteņiem vēl aizvien liek dažādu tautību iedzīvotājiem raudzīties ar aizdomām citam uz citu, tajās vēl aizvien ir daudzi neizstāstīti stāsti. Mēs ceram, ka filma Tēvs Nakts dos mums iespēju kļūt gudrākiem, ieraudzīt propagandu, kas par šo tēmu ietekmējusi paaudžu paaudzes. Starptautiski Rīgas un Latvijas vārds bieži tiek piesaukts šajā teritorijā notikušā holokausta dēļ, taču vēsturē vienmēr ir izņēmumi. Izglābtās pasaules stāsts, ko parāda Žaņa Lipkes un viņa ģimenes cilvēcība, ir pasaulei svarīgs stāsts, tāpēc, domājot par Latvijas simtgadi, būtiski runāt par visu Latvijas iedzīvotāju likteņiem 20. gadsimtā,” pārliecināts Gints Grūbe.

Filmas veidotāji aicina ikvienu interesentu piedzīvot Žaņa Lipkes un viņa ģimenes varonību un pašaizliedzīgo rīcību filmas Tēvs Nakts pirmizrādē 25. oktobrī. Pirmizrādes viesiem būs brīnišķīga iespēja redzēt Dāvja Sīmaņa jauno filmu, kā arī tikties ar filmas radošo komandu – režisoru, producentiem un galveno lomu atveidotājiem Artūru Skrastiņu un Ilzi Blaubergu. Biļetes jau ir pieejamas tirdzniecībā, bet to skaits ir ierobežots, tādēļ jāsteidz tās iegādāties jau tagad. Biļetes iespējams iegādāties Kino Citadele mājaslapā – ŠEIT.

Filma Tēvs Nakts veidota studijā Mistrus Media, kas producējusi arī Viestura Kairiša filmu Melānijas hronika, ko Latvijā noskatījās vairāk nekā 80 000 skatītāju. Filmas radošajā komandā ietilpst režisors Dāvis Sīmanis, kurš scenāriju veidojis kopā ar Matīsu Gricmani, producenti Gints Grūbe, Antra Gaile un Inese Boka-Grūbe, māksliniece Kristīne Jurjāne, operators Andrejs Rudzāts, montāžas režisors Andris Grants un grima māksliniece Sarmīte Balode. Galvenās lomas filmā atveido Artūrs Skrastiņš (Žanis Lipke), Ilze Blauberga (Johanna Lipke), Matīss Kipļuks (Lipkes dēls Zigis), Mihails Karasikovs, Milena Gulbe, Toms Treinis un Štefens Šoimans (Steffen Scheumann).


2  509 skatījumi