Igaunijas galvaspilsētā Tallinā 8. novembrī sāksies Ziemeļeiropā vienīgais A klases festivāls, kur šogad Latvijas dalība ir īpaši ievērojama – ar 14 pilnmetrāžas filmām, trim īsfilmām, seriālu un vairākiem topošo filmu projektiem Latvija pārstāvēta astoņos dažādos PÖFF konkursos un programmās, arī industrijas sadaļā Industry@Tallinn & Baltic Event.
Tallinas kinofestivāls Melnās naktis / Pimedate Ööde Filmifestival šogad notiek jau 28. reizi (dibināts 1997. gadā), kopš 2014. gada tas ir akreditēts kā viens no tikai 15 A klases kinofestivāliem pasaulē un ir viens no Ziemeļeiropā lielākajiem kinoindustrijas pasākumiem. 2023. gadā Tallinas festivālu apmeklēja vairāk nekā 88 000 kinoskatītāju un 1600 akreditētu viesu no 65 valstīm.
Šogad vairāki no Latvijas kinodarbiem, kas atlasīti Tallinas festivāla programmām, piedzīvos tur starptautisko pirmizrādi (kopā trīs seansi katrai filmai), bet Latvijas kinoskatītājiem šīs filmas ir jau pazīstamas – vai nu jau pieejamas kinoteātros, vai arī ienāks repertuārā drīz pēc festivāla seansiem.
Tallinas kinofestivāla galvenajam konkursam šogad izvēlēta režisora Jura Kursieša spēlfilma Cildenie, kura pēc pasaules pirmizrādes 14. novembrī jau nākamajā dienā svinēs arī nacionālo pirmizrādi Rīgā un no 15. novembra nonāks Latvijas kinoteātru repertuārā. Tallinā filmai plānoti seansi arī 15.11. un 23.11.
Visvairāk Latvijas filmu jau tradicionāli atrodamas Baltijas filmu konkursā, kuram dalībniekus atlasa starptautiski eksperti, bet filmu autori brauc satikties ar skatītājiem jautājumu un atbilžu sesijās pēc festivāla pirmizrādes. Šogad no 14 Baltijas konkursa filmām septiņas saistītas ar Latviju – četras spēlfilmas, viena dokumentālā filma – Māra Maskalāna filozofiskais pētījums Beigas (seansi 17.11., 18.11. un 24.11.) -, viena animācijas filma – Ginta Zilbaloža nu jau pasaulslavenā Straume (seansi 16.11., 19.11. un 23.11.), un viens minoritārais kopražojums, kas tieši šobrīd skatāms Latvijas kinoteātru repertuārā, – Lietuvas režisora Laurīna Bareišas spēlfilma Sausi slīkstot.
Starptautisko pirmizrādi Tallinā 19. novembrī piedzīvos režisora Māra Martinsona lielfilma Zeme, kas dzied (Latvijas kinoteātros tā būs pieejama jau no 8. novembra), pasaules pirmizrādi 20. novembrī svinēs režisora Ivara Tontegodes filma Anna LOL, kas uz Latvijas ekrāniem gaidāma decembra sākumā. Baltijas konkursam atlasīta arī režisores Lienes Lindes spēlfilma Melnais samts (seansi 21.11., 23.11. un 24.11.) un Mārča Lāča vampīrkomēdija Mūžības skartie, kas nesen no pasaules pirmizrādes ASV atveda festivāla Fantastic Film žūrijas speciālbalvu un Latvijas kinoteātros parādīsies pašā decembra izskaņā.
Pa vienai Latvijas filmai Tallinas festivāla skatītājiem piedāvā arī nozīmīgās konkursu programmas First Feature Competition, kurā pasaules pirmizrādi 20. novembrī svinēs režisores Signes Birkovas pirmā pilnmetrāžas spēlfilma Lotus, un Rebels with a Cause, kurā iekļauta režisora Uģa Oltes iespaidīgā mūzikas filma Tesa Man, Latvijas publikai pazīstama kā nesen aizvadītā Riga IFF atklāšanas filma.
Latvijas filmu nozare plaši pārstāvēta arī Tallinas bērnu un jauniešu filmu programmās – divas pilnmetrāžas filmas atlasītas konkursam Childrens Competition Programme, kur igauņu bērni un konkursa žūrija skatīsies Martas Seleckas un Andras Doršs debijas filmu BUM! (jau no 3. novembra arī Latvijas kinoteātros) un Reiņa Kalnaeļļa pilnmetrāžas animācijas filmu Telmas ideālā dzimenīte (Latvijā filma parādīsies Ziemassvētku laikā). Mazliet pieaugušākiem skatītājiem domāta International Youth Competition Programme, kur Latvijas vārds parādās kopražojumā ar Nīderlandi, režisores Inekes Houtmanes filmā Grāmata par visu.
Trīs Latvijas īsfilmas iekļautas dažādos Tallinas festivāla īsfilmu konkursos – programmā Shorts New Talents Competition: Live-action atlasīts jaunās režisores Emīlijas Karetņikovas darbs Mana bērnības ķermeņa atzīšanās, savukārt konkursā Shorts Animation Competition Latviju reprezentē viena no spēcīgākajām un novatoriskākajām animācijas studijām Atom Art. Uz Tallinu šoreiz producente Sabīne Andersone ved smilšu animācijas tehnikā veidotu režisores Zanes Oborenko filmu Iemīlējies Kafka un režisora Edmunda Jansona neparasto formu un ritmu spēli Brīvais nobrauciens / Freeride in C, kas režisoram palīdzēja iegūt profesionālo mākslas doktora grādu.
Īpaša filmu programma Old Gold: Classic Films Come to Life izceļ restaurētu kinoklasiku, vērtīgas pasaules kinovēstures parādības, un tur blakus Rainera Vernera Fasbindera, Otara Joseliani, Roberto Rosselīni, Roja Andersona un citu klasiķu filmām tiks demonstrēts arī Jura Podnieka visslavenākais kinodarbs, dokumentālā filma Vai viegli būt jaunam? (1986), kuras restaurēšanā sadarbojušies Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs, Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds un studija Lokomotīve ar zīmolu Locomotive Classics.
No 15. novembra līdz 22. novembrim norisināsies Tallinas festivāla kinoindustrijas pasākumu sadaļa Industry@Tallinn & Baltic Event, kuras skats ir vērsts nākotnē – šajā nedēļā uzmanības centrā ir topošo filmu projekti un gandrīz gatavas filmas, kas dažādās platformās atrod iespējamos partnerus, izplatītājus, festivālu kuratorus, kinoprofesionāļi satiekas dažādās meistardarbnīcās, filmu tirgus seansos un citās industrijai svarīgās norisēs. Šajās dienās Tallinas prezentācijām izvēlēta gan Latvijas skatītājiem jau pazīstamā Andreja Ēķa daudzsēriju spēlfilma Dumpis, gan režisora Jura Poškus topošā spēlfilma Kalendārs mani sauc, arī režisores Elzas Gaujas spēlfilmas projekts Pēdējais mielasts un jaunā režisora Kristiana Riekstiņa iecere kopā ar producenti Alisi Roguli veidot melno komēdiju jauniešiem Visiem vajag naudu.
Tallinas kinofestivāla industrijas pasākumu sadaļa noslēgsies 22. novembrī, pēdējie filmu seansi skatītājiem – 24. novembrī.
1 024 skatījumi