Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Rosina samazināt “griestus” nebanku kredītdevēju procentu maksājumiem

Latvijas Banka atbalsta ātro kredītu procentu likmes samazināšanu!

Latvijas Banka atbalsta ātro kredītu procentu likmes samazināšanu, kas rosināta Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumos, kas pašlaik tiek skatīti Saeimā otrajā lasījumā.

Latvijas Banka piedāvā samazināt griestus nebanku kredītdevēju izsniegto aizdevumu procentu maksājumiem un prasīt rūpīgāk vērtēt aizņēmēju maksātspēju. To šorīt intervijā Latvijas Radio apliecināja Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols.

“Nebanku sektora procentu maksājumi ir būtiski augstāki nekā banku sektorā, tas samazina cilvēku uzkrājumus un rada maksātnespējas risku, kā dēļ cilvēki varētu gribēt pazust no oficiālā darba tirgus un saņemt algu “aploksnē”,” sacīja Ozols.

Viņš norādīja, ka izanalizējot gan mūsu finanšu sektorā aizdevumu likmes, gan arī kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā, secināts, ka Latvijā noteiktie limiti ir augstākie reģionā, proti, Lietuvā tie ir no 0,24% līdz 0,15% dienā, Igaunijā aptuveni 0,12% dienā, bet Latvijā no 0,55% līdz 0,25% dienā.

Piedāvātajos grozījumos Patērētāju tiesību aizsardzības likumā varētu noteikt “griestus” aptuveni Igaunijas līmenī.

Otrdien, 7.augustā, Saeimas Tautsaimniecības agrārās vides un reģionālās politikas komisija turpinās izskatīs grozījumus “Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”.

Finanšu ministrija (FM) ir sagatavojusi priekšlikumus nebanku kredītņēmēju aizsardzībai, ar kuriem rosina ierobežot maksimālo izsniedzamo kredīta summu un iespējas pagarināt kredīta atmaksu.

Finanšu ministrija rosinājusi noteikt griestus ātrajiem īstermiņa kredītiem 215 eiro apmērā, proti, ātrais kredīts līdz 30 dienām, kuru paredzēts atmaksāt vienā maksājumā, nevarēs pārsniegt pusi minimālās algas, kas šobrīd ir 430 eiro.

FM skatījumā esošais normatīvais regulējums tikai daļēji nodrošina kredīta ņēmēju interešu aizstāvību, uzsvaru liekot tikai uz maksimāli piemērojamās likmes noteikšanu. FM kopā ar citām iesaistītajām ministrijām un iestādēm aktīvi strādā pie patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma uzlabošanas.

Foto: Shutterstock


3  140 skatījumi